Przejdź do treści

Wprowadzenie

Danger

Uwaga

To nie jest tutorial programowania. Założenie jest takie, że wiesz już co nieco o programowaniu, być może znasz inny język programowania i chcesz się dowiedzieć jak podstawowe konstrukcje wyglądają w języku C++.

Nie będziemy tutaj tłumaczyć czym jest pętla czy instrukcja warunkowe, a jedynie pokażemy, jak te konstrukcje wyglądają w języku C++.

Jeżeli dopiero zaczynasz, zapoznaj się najpierw z wprowadzeniem do algorytmów: Wprowadzenie

Środowiska lokalne

Code::Blocks

Dobre środowisko dla początkujących. Łatwe w obsłudze, przejrzyste i darmowe. Pozwala zarówno tworzyć rozbudowane projekty, jak i proste aplikacje konsolowe.

Instalacja

Pobieramy środowisko ze strony https://www.codeblocks.org/downloads/binaries/. Możemy zainstalować samo środowisko, lub razem w pakiecie z kompilatorem. W celu instalacji pełnego zestawu, tzn. środowisko plus kompilator, wybieramy wersję z mingw, np. codeblocks-20.03mingw-setup.exe.

Dev-C++

Kolejne dobre i darmowe środowisko dla początkujących. W swoich możliwościach podobne do omawianego środowiska Code::Blocks.

Instalacja

Pobieramy plik instalacyjny ze strony http://bloodshed.net/. Podobnie jak wyżej, możemy zainstalować samo środowisko, lub razem z kompilatorem mingw.

Visual Studio

Rozbudowane i potężne środowisko stworzone przez Microsoft. Polecane dla doświadczonych programistów. W przypadku tworzenia aplikacji w języku C++ należy mieć na uwadze, że Visual Studio dołącza własne biblioteki.

Instalacja

Instalator pobierzemy ze strony: https://visualstudio.microsoft.com/. Dostępnych jest kilka wersji do pobrania, zarówno płatne jak i bezpłatna. Do standardowych, "domowych" zastosowań wystarczy wersja darmowa, tzn. Community Edition.

Visual Studio Code

U swoich podstaw Visual Studio Code to edytor tekstu, coś jak rozbudowany notatnik. To co jednak go wyróżnia, to możliwość rozbudowania za pomocą najróżniejszych dodatków/pluginów. Lekkie, przyjemne, darmowe i z ogromnymi możliwościami. Wymaga trochę czasu, aby nauczyć się z niego efektywnie korzystać, ale warto.

Instalacja

Instalator pobierzemy ze strony: https://code.visualstudio.com/.

CLion

Potężne, rozbudowane i (niestety) płatne narzędzie stworzone przez JetBrains, przeznaczone przede wszystkim do tworzenia zaawansowanych projektów. Posiada wiele przydatnych narzędzi dla programistów, a także opcji szybkiej refaktoryzacji kodu i wbudowane podpowiedzi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że CLion korzysta domyślnie z CMake do konfiguracji i kompilacji projektów.

To i inne narzędzia od firmy JetBrains dostępne są za darmo na licencji edukacyjnej: https://www.jetbrains.com/community/education/#students

Instalacja

Narzędzie pobierzemy ze strony: https://www.jetbrains.com/clion/.

Środowiska webowe

W przeciwieństwie do środowisk lokalnych, środowiska webowe dostępne są z poziomu przeglądarki i nie wymagają żadnej dodatkowej instalacji. Ma to oczywiście swoje wady i zalety. Środowiska webowe zazwyczaj działają wolniej i mają swoje ograniczenia.

Ideone

Dosyć podstawowy kompilator webowy. Posiada wsparcie dla wielu języków. Do jego zalet można zaliczyć stosunkowo szybką kompilację i możliwość korzystania bez rejestracji, a także łatwość udostępniania swoich kodów. Do minusów można zaliczyć brak interaktywności - całe wejście musimy wprowadzić w specjalnym oknie, przed uruchomieniem programu.

https://ideone.com/

Repl.it

Rozbudowane narzędzie webowe, które wymaga jednak utworzenia darmowego konta. Posiada wsparcie dla wielu języków i pozwala na tworzenie rozbudowanych projektów ze złożoną strukturą plików, a także na wprowadzanie własnych opcji kompilacji.

https://replit.com/

Krótkie wprowadzenie do C++ - prezentacja

Wprowadzenie do C++

Ściąga dla zaawansowanych

Ściąga