Przejdź do treści

Wyróżnienie elementu

Opracowano na podstawie: http://boitblog.blogspot.com/2013/12/reveal-color-of-selected-object-in-image.html

Wstęp

W dzisiejszym świecie, gdzie jesteśmy zasypywani obrazami z każdej strony, wyjątkowo ważne jest, aby nasze zdjęcia mogły się wyróżnić. Dlatego stosowanie pewnych technik i efektów może okazać się niezwykle przydatne, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie efektywnych reklam produktów. Jednym z takich efektów jest technika zwana "selective color" lub "color splash", polegająca na zamianie zdjęcia na czarno-białe, podczas gdy wybrany element zostaje w oryginalnym, kolorowym wydaniu.

Ta technika polega na konwersji większości zdjęcia na czarno-białe, pozostawiając tylko jedną lub kilka części obrazu w kolorze. Może to być konkretny obiekt, osoba, czy choćby fragment tła. W ten sposób kolorowy element staje się centralnym punktem uwagi, przyciągając oko widza i podkreślając szczególną ważność tego elementu.

Efekt ten działa szczególnie dobrze, gdy wybrany element na zdjęciu ma żywe i jaskrawe kolory. Dzięki kontrastowi z resztą obrazu, wyróżniony element zyskuje na intensywności i dynamice, czyniąc całe zdjęcie znacznie bardziej intrygującym.

To, co sprawia, że efekt ten jest tak efektywny, to jego zdolność do skupienia uwagi widza na konkretnej części obrazu. W reklamie produktu możemy na przykład użyć tej techniki, aby skierować uwagę widza na produkt, który chcemy sprzedać, pozostawiając wszystko inne na zdjęciu w odcieniach szarości. Dzięki temu nasz produkt stanie się centralnym punktem całego obrazu, przyciągając uwagę i zapadając w pamięć widza. To pozwala nie tylko na efektywną prezentację produktu, ale także na stworzenie mocnego i pamiętnego obrazu marki.

W tutorialu skorzystamy z następującego zdjęcia:

Źródło: https://cc0.photo/2021/10/06/apple-impaled-on-a-fence-crown/

Tworzymy wersję czarno-białą

Najpierw stworzymy wersję naszego zdjęcia w odcieniach szarości.

1. Duplikujemy warstwę

Wybieramy menu Warstwa->Powiel warstwę lub używamy skrótu Shift+Ctrl+D. Klikamy prawym przyciskiem myszy na nowej warstwie i wybieramy Modyfikuj atrybuty warstwy.... Zmieniamy nazwę naszej warstwy na Szara i zatwierdzamy.

2. Desaturacja

Zaznaczamy warstwę Szara i wybieramy menu Kolory->Desaturacja->Desaturacja.... Jako tryb wybieramy Jasność (HSL) i zatwierdzamy.

3. Poprawiamy jasność i kontrast

Dostosowujemy jasność i kontrast czarno-białego zdjęcia tak, by wyglądało na bardziej wyprane i wyblakłe. W tym celu wybieramy menu Kolory->Jasność i kontrast.... Zwiększamy jasność, np. do \(50\) i zmniejszamy kontrast, np. do \(-15\).

Wyróżniamy element

Mamy już czarno-białe zdjęcie. Teraz pora uwidocznić oryginalny kolor wybranego elementu. Elementem, który wyróżnimy, będzie jabłko.

Zaznaczamy element

Korzystając z narzędzi zaznaczania, np. Odręczne zaznaczanie obszarów, zaznaczamy element zdjęcia, który chcemy wyróżnić. Im dokładniej to zrobimy, tym lepszy efekt uzyskamy.

Info

Dla ułatwienia pracy możemy tymczasowo ukryć warstwę Szara klikając przy niej ikonkę oka.

Zmiękczamy zaznaczenie

Gdy już jesteśmy zadowoleni z naszego zaznaczenia, warto je delikatnie zmiękczyć. W tym celu wybieramy menu Zaznaczenie->Zmiękcz... i ustawiamy np. \(2 px\).

Dodajemy kanał alfa

Zanim będziemy mogli wyciąć nasze zaznaczenie i tym samym zrobić dziurę w warstwie, musimy najpierw dodać kanał alfa do naszej warstwy. Zaznaczamy warstwę Szara i wybieramy Warstwa->Przezroczystość->Dodaj kanał alfa.

Wycinamy zaznaczenie

Teraz przyszła pora na użycie hipotetycznych nożyczek. Wybieramy menu Edycja->Wyczyść albo używamy przycisku Delete. Następnie czyścimy zaznaczenie (menu Zaznaczenie->Brak lub skrót Shift+Ctrl+A).

Poprawiamy kolory

Na koniec warto jeszcze bardziej podkreślić wyróżniony element. W tym celu wybieramy menu Kolory->Barwa i nasycenie... i zmniejszamy jasność, np. na \(-15\).

Efekt końcowy