Przejdź do treści

Python 3

Python jest bardzo przyjemnym językiem programowania. Co przez to rozumiem? Jego podstawowa składnia i semantyka są łatwe do przyswojenia, a możliwości zapewnione poprzez łatwy dostęp do najróżniejszych bibliotek są ogromne. Jak każdego jednak języka, także Pythona trzeba się nauczyć.

Większość kursów programistycznych wygląda bardzo podobnie: poznajemy podstawy języka wykonując proste ćwiczenia, operujące przede wszystkim na liczbach, tekstach i wypisujące komunikaty do konsoli. W takich kursach często osiągnięciem jest napisanie własnej, uproszczonej wersji konsolowego kalkulatora, lub podobnego programu. Cała interakcja z naszym programem sprowadza się zwykle do wpisania danych w konsoli i obserwacji pojawiających się, tekstowych komunikatów. Jak to stwierdziła kiedyś moja uczennica: "Gdy pokazuję mojej mamie działanie swoich programów, nie robi to na niej wrażenia. Ot, jakiś tekst pojawia się na ekranie.". I nic dziwnego! Jest to, krótko mówiąc, mało imponujące, szczególnie dla osób, które nie znają się na programowaniu. A przecież gdy uczymy się czegoś nowego to często chcemy się pochwalić zdobytymi umiejętnościami przed rodziną i znajomymi!

Jest to jeden z powodów, dla których proponuję inne podejście do nauki programowania. Naukę poprzez tworzenie gier i animacji. Jak już wspomniałem, Python jest językiem o dużych możliwościach, głównie za sprawą swoich bibliotek, ale także dzięki swojej konstrukcji.

Czas zacząć! Pozwólcie że będę Waszym przewodnikiem podczas podróży po programowaniu i tworzeniu gier.

Sugerowana kolejność

Kurs jest podzielony na kilka części, tak żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poniżej postaram się krótko opisać każdą z nich i to, dla kogo jest ona przeznaczona.

Wprowadzenie

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji, by nauczyć się programowania, lub nie znasz jęzka Python, to warto zacząć właśnie tutaj. Szybko nauczysz się podstaw języka i myślenia algorytmicznego poprzez tworzenie swoich własnych gier. Chociaż będziesz tworzyć gry bez grafiki, to i tak będzie przy tym dużo zabawy!

Gry 2D - Pygame Zero

To tutaj zaczyna się Twoja przygoda jako twórcy gier. Nauczysz się tworzyć dwuwymiarowe gry i animacje, którymi będziesz mógł się pochwalić swoim bliskim i znajomym.

Zanim przejdziesz do tej sekcji, warto żebyś znał już podstawy programowania w języku Python i umiał posługiwać się środowiskiem deweloperskim takim jak Pycharm.

Sztuczna inteligencja

Stworzenie przeciwnika w grze, który będzie stanowił wyzwanie, ale jednocześnie będzie dawał się pokonać nie jest wcale takie trywialne! Dlatego warto nauczyć się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję do stworzenia odpowiedniego wyzwania.

Gry sieciowe

Granie na jednym komputerze w pojedynkę lub z kilkoma innymi osobami jest świetną zabawą, ale nie zawsze możemy wszyscy zebrać się w jednym miejscu. W takim przypadku warto wiedzieć, jak stworzyć własną grę sieciową, która pozwoli zagrać graczom z różnych zakątków świata.