Przejdź do treści

Python

1
2
3
4
5
6
7
8
9
a = int(input("Podaj a: "))
b = int(input("Podaj b: "))

if a == b:
    print("=")
elif a < b:
    print("<")
else:
    print(">")

Opis

Na początku wczytujemy dwie wartości od użytkownika (linie 1 i 2). Ponieważ spodziewamy się liczb całkowitych, to poza funkcją input do wczytania wartości używamy także funkcji int do zamiany wczytanych wartości (które są przechowywane w postaci ciągów znaków typu string) na liczby całkowite.

Następnie, korzystając z instrukcji warunkowej, sprawdzamy relację pomiędzy wczytanymi wartościami. Jeżeli wartości zmiennych a i b są sobie równe (linia 4) to wypisujemy znak równości (linia 5). W przeciwnym przypadku, jeżeli wartość zmiennej a jest mniejsza od wartości zmiennej b (linia 6), to wypisujemy znak mniejszości (linia 7). W przeciwnym przypadku (linia 8) wypisujemy znak większości (linia 9).

Zwróć uwagę na to, że w ostatniej części instrukcji warunkowej (linia 8), nie musimy już sprawdzać, czy wartość zmiennej a jest większa od wartości zmiennej b. Wynika to z poprzednich warunków. Jeżeli wartości zmiennych nie są sobie równe ani też a nie jest mniejsze od b, to wiemy, że a jest większe od b.