Efekt vintage¶
Opracowano na podstawie http://www.gimpology.com/submission/view/authentic_vintage_effect.
Wstęp¶
Efekt vintage to technika przetwarzania obrazu, która nadaje zdjęciom charakterystycznego wyglądu przypominającego zdjęcia z dawnych lat. Ten styl ma za zadanie przenosić widza w czasie, ewokując nostalgiczną atmosferę lat 50., 60., czy 70. XX wieku.
Dzięki wykorzystaniu odpowiednich filtrów i technik postprodukcji, efekt vintage może skutecznie zmienić klasyczne zdjęcia w obrazy pełne stylu retro. Na pierwszy rzut oka, zdjęcia te mogą wyglądać, jakby były wyblakłe przez czas, z nasyconymi, ale nieco zmniejszonymi kontrastami kolorów.
Efekt vintage zdecydowanie najlepiej prezentuje się na zdjęciach z intensywnymi, żywymi kolorami - na przykład błękitnym niebem, soczystą zielenią trawy czy jaskrawymi barwami kwiatów. Kontrast pomiędzy tymi żywymi barwami a retro estetyką nadaje zdjęciom unikalny, atrakcyjny charakter.
Niezależnie od tego, czy efekt vintage jest stosowany do portretów, zdjęć krajobrazowych czy zdjęć z życia codziennego, dodaje on głębi i atmosfery, tworząc ciekawy kontrast między nowoczesnymi elementami a klasyką dawnych lat. Efekt ten jest nie tylko estetycznie przyjemny, ale także pozwala na eksperymentowanie i kreatywne wyrażanie się poprzez fotografię, przekształcając codzienne sceny w obrazy, które wydają się opowiadać własne, stare historie.
W tutorialu skorzystamy z następującego zdjęcia:
Dostosowanie kolorów¶
Na początek zaczniemy od dostosowania kolorów zdjęcia. Ponieważ każde zdjęcie jest unikalne, warto poeksperymentować z omówionymi tutaj ustawieniami. Naszym celem będzie zwiększenie kontrastu, nasycenia i dostosowanie krzywych kolorów.
1. Zwiększamy kontrast¶
Wybieramy menu Kolory->Jasność i kontrast i zwiększamy kontrast, np. \(+20\).
2. Zwiększamy nasycenie¶
Wybieramy menu Kolory->Barwa i nasycenie. Zwiększamy nasycenie, np. \(+20\). Warto także dostosować barwę, np. \(-10\).
3. Dostosowujemy krzywe kolorów¶
Wybieramy menu Kolory->Krzywe. Z menu rozwijanego wybieramy po kolei każdy kanał: czerwony, zielony i niebieski. Każdą krzywą dostosowujemy indywidualnie.
4. Zmniejszamy nasycenie¶
Ponownie wybieramy menu Kolory->Barwa i nasycenie. Tym razem zmniejszamy nasycenie, np. \(-30\). Możemy także delikatnie zwiększyć jasność i zmniejszyć barwę.
Dodajemy winietę¶
W grafice komputerowej winieta to efekt, w którym obraz przechodzi stopniowo od środka w czarne tło na krawędziach. Taki efekt idealnie pasuje do zdjęcia w stylu retro.
1. Tworzymy nową warstwę¶
Najpierw tworzymy nową warstwę z przezroczystością. W tym celu wybieramy menu Warstwa->Nowa warstwa. Nazwijmy ją Winieta. Jako wypełnienie wybieramy Przezroczystość. Gdy nowa warstwa zostanie już utworzona, ustawiamy jej krycie na \(50%\).
2. Tworzymy zaznaczenie¶
Mając zaznaczoną nową warstwę tworzymy zaznaczenie w formie elipsy za pomocą narzędzia Zaznaczenie eliptyczne. Nasza elipsa powinna być wpisana w prostokąt zdjęcia.
3. Zmiękczamy zaznaczenie¶
Wybieramy menu Zaznaczenie->Zmiękcz. Ustawiamy zmiękczenie na \(150 px\).
4. Odwracamy zaznaczenie¶
Wybieramy menu Zaznaczenie->Odwróć.
5. Wypełniamy czarnym kolorem¶
Na koniec wypełniamy zaznaczenie czarnym kolorem za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem.
W ten sposób uzyskujemy efekt winiety.
Dodajemy różowawy ton¶
1. Tworzymy nową warstwę¶
Dodajemy kolejną warstwę, tak jak poprzednio. Nazwijmy ją Róż. Ustawiamy krycie nowej warstwy na \(8%\).
2. Wypełniamy warstwę kolorem¶
Warning
Przed przystąpieniem do tego kroku usuwamy wszystkie aktywne zaznaczenia: menu Zaznaczenie->Brak.
W celu uzyskania pożądanego efektu używamy narzędzia Wypełnienie kubełkiem i wypełniamy nową warstwę żywym kolorem różowym, np #FF0090.
Efekt końcowy¶
W ten sposób dodaliśmy efekt retro do naszego zdjęcia. Zależnie od wybranych ustawień, nasze zdjęcie może teraz wyglądać np. tak: