Kolory¶
W pliku kolory.txt znajduje się \(100\) kolorów zapisanych w formacie szesnastkowym. Każda linia zawiera jeden kolor, którego zapis zaczyna się od znaku #, po którym następuje \(6\) znaków alfanumerycznych: cyfr od \(0\) do \(9\) oraz liter od \(a\) do \(f\). Pierwszy wiersz zawiera nagłówek kolumny.
Kolor zapisany w formacie szesnastkowym interpretujemy następująco:
- pierwsze dwa znaki szesnastkowe oznaczają składową czerwoną (Red),
- kolejne dwa znaki szesnastkowe oznaczają składową zieloną (Green),
- ostatnie dwa znaki szesnastkowe oznaczają składową niebieską (Blue).
Każda z omówionych par znaków szesnastkowych reprezentuje liczbę w systemie szesnastkowym, której wartość w systemie dziesiętnym mieści się w przedziale \(<0, 255>\).
Zadanie 1¶
Każdy z kolorów przedstaw w postaci trzech wartości w systemie dziesiętnym w zapisie RGB.
Zadanie 2¶
Dla każdego koloru policz, która ze składowych RGB ma największą wartość. Jeżeli więcej niż jedna składowa mają największą wartość, to wypisz tę, która jest pierwsza w kolejności RGB. Dla każdej składowej policz, ile razy jej wartość była największa. Wyniki przedstaw na wykresie kołowym. Zadbaj o czytelność wykresu i przedstawienie procentowych wartości. Dobierz kolory wykresu tak, by odpowiadały kolorom składowych.
Zadanie 3¶
Korzystając z poniższych równań przedstaw każdy kolor w formacie CMYK.
$ Black(K)=1-(max(R,G,B)/255)\ Cyan=(1-(R/255)-K)/(1-K)\ Magenta=(1-(G/255)-K)/(1-K)\ Yellow=(1-(B/255)-K)/(1-K) $
Zadanie 4¶
Dla każdego znaku szesnastkowego policz, ile razy łącznie wystąpił w zapisach wszystkich kolorów. Wyniki przedstaw na wykresie kolumnowym. Zadbaj o czytelność wykresu.