Przejdź do treści

Wyszukiwanie liniowe

🔗 Opis problemu

Istnienie elementu

Implementacja

(define linearSearch
  (lambda (array number)
    (if (null? array)
        #f
    (if (= (car array) number)
        #t
    (linearSearch (cdr array) number)
    ))
  )
)

(display (linearSearch `(8 2 9 10 5 4 2 7 18 0) 7))

Opis implementacji

Funkcja linearSearch (linia 1) zwraca jako wynik wartość prawda/fałsz (#t/#f) i przyjmuje dwa argumenty: listę do przeszukania oraz wartość poszukiwanego elementu. Na początku funkcji sprawdzamy, czy lista jest pusta (linia 3). Jeżeli tak, to zwracamy wartość #f informującą o tym, że poszukiwanego elementu nie znaleziono w liście i kończymy działanie (linia 4). Jest to tzw. warunek stopu rekurencji. Jeżeli na liście pozostały jeszcze jakieś elementy do sprawdzenia, to sprawdzamy, czy pierwszy element listy (pobrany za pomocą funkcji car) jest poszukiwaną wartością (linia 5). Jeżeli tak, to zwracamy wynik #t (linia 6). W przeciwnym przypadku wywołujemy rekurencyjnie funkcję linearSearch, jako argumenty przekazując listę bez pierwszego elementu (do tego używamy funkcji cdr), oraz wartość poszukiwanego elementu.

W części głównej programu na wywołujemy funkcję linearSearch z przygotowanymi parametrami i jej wynik wyświetlamy na ekranie za pomocą funkcji display (linia 12).

Pozycja elementu

Implementacja

(define linearSearch
  (lambda (array number index)
    (if (null? array)
        -1
    (if (= (car array) number)
        index
    (linearSearch (cdr array) number (+ index 1))
    ))
  )
)

(display (linearSearch `(8 2 9 10 5 4 2 7 18 0) 4 0))

Opis implementacji

Funkcja linearSearch (linia 1) zwraca jako wynik wartość liczbę całkowitą i przyjmuje trzy argumenty: listę do przeszukania, wartość poszukiwanego elementu oraz numer obecnie sprawdzanego indeksu. Na początku funkcji sprawdzamy, czy lista jest pusta (linia 3). Jeżeli tak, to zwracamy wartość -1 informującą o tym, że poszukiwanego elementu nie znaleziono w liście i kończymy działanie (linia 4). Jest to tzw. warunek stopu rekurencji. Jeżeli na liście pozostały jeszcze jakieś elementy do sprawdzenia, to sprawdzamy, czy pierwszy element listy (pobrany za pomocą funkcji car) jest poszukiwaną wartością (linia 5). Jeżeli tak, to zwracamy jako wynik wartość index zawierającą indeks aktualnie sprawdzanego elementu (linia 6). W przeciwnym przypadku wywołujemy rekurencyjnie funkcję linearSearch, jako argumenty przekazując listę bez pierwszego elementu (do tego używamy funkcji cdr), wartość poszukiwanego elementu oraz indeks zwiększony o jeden.

W części głównej programu na wywołujemy funkcję linearSearch z przygotowanymi parametrami i jej wynik wyświetlamy na ekranie za pomocą funkcji display (linia 12).