Przejdź do treści

Najdłuższy spójny podciąg rosnący

🔗 Opis problemu

Implementacja

def longest_growing_substring_length(tab: list) -> int:
    mx = length = 1

    for i in range(1, len(tab)):
        if tab[i] > tab[i - 1]:
            length += 1
            mx = max(length, mx)
        else:
            length = 1

    return mx

tab = [4, 9, 7, 2, 4, 7, 9, 3, 8, 6]

result = longest_growing_substring_length(tab)

print(result)

Funkcja longest_growing_substring_length przyjmuje jako argument listę tab (lista liczb) i zwraca długość najdłuższego rosnącego podciągu.

Na początku ustawiamy zmienne mx i length na \(1\). mx będzie przechowywać maksymalną długość rosnącego podciągu, a length aktualną długość bieżącego rosnącego podciągu.

W pętli for iterujemy po indeksach od \(1\) do len(tab)-1. W każdej iteracji sprawdzamy, czy bieżący element tab[i] jest większy od poprzedniego elementu tab[i-1]. Jeśli tak, oznacza to, że podciąg się powiększa, więc inkrementujemy length o \(1\). Dodatkowo, jeśli length jest większe od mx, aktualizujemy mx na length, ponieważ znaleźliśmy dłuższy rosnący podciąg. Jeśli bieżący element tab[i] nie jest większy od poprzedniego elementu, oznacza to, że rosnący podciąg się kończy. Resetujemy length na \(1\). Po zakończeniu pętli, zwracamy wartość mx, która reprezentuje długość najdłuższego rosnącego podciągu.

W przykładzie podana jest konkretna lista tab. Funkcja longest_growing_substring_length jest wywoływana z tą listą, a wynikowa długość najdłuższego rosnącego podciągu jest wyświetlana przy użyciu funkcji print.

W wyniku wykonania tego kodu zostanie wyświetlona wartość \(4\), ponieważ najdłuższy rosnący podciąg to \([2, 4, 7, 9]\), który ma długość \(4\).