Przejdź do treści

Schemat Hornera

🔗 Opis problemu

Implementacja

def horner_polynomial(coef: [], x: float, n: float) -> float:
    """
    Computes value of the n-th degree polynomial for the given coefficients 
    and x value using Horner method

    :param coef: list of n+1 coefficients, where coef[i] is coefficient for the x^i
    :param x:
    :param n: degree of the polynomial

    :return: value of the polynomial
    """
    result = 0
    for a in reversed(coef):
        result *= x
        result += a

    return result

def print_polynomial(coef: [], n: int):
    """
    Prints given polynomial

    :param coef: array of n+1 coefficients, where coef[i] is coefficient for the x^i
    :param n: degree of the polynomial
    """
    print(f"f(x) = {coef[0]}", end = "")
    for i  in range(1, n+1):
        print(f" + {coef[i]}x^i", end="") 

    print()

coef = [1, 2, 3]
x = 2
n = 2

print_polynomial(coef, n)
result = horner_polynomial(coef, x, n)
print(f"f({x}) = {result}")

Opis implementacji

Zacznijmy od funkcji pomocniczej print_polynomial (linia 20), której celem jest wyświetlenie wielomianu w czytelnej formie na ekranie. Nie jest ona niezbędną częścią algorytmu, ale może być pomocna przy weryfikacji poprawności wyniku. Funkcja przyjmuje dwa parametry: listę współczynników wielomianu coef, oraz stopień wielomianu n. W tablicy znajduje się dokładnie \(n+1\) liczb. Współczynniki są zapisane w kolejności od najmniejszej potęgi (\(0\)) do największej (\(n\)).

Na początku funkcji wypisujemy pierwszy współczynnik (linia 27). Następnie przechodzimy pętlą przez kolejne elementy tablicy (linia 28), wypisując współczynnik przy \(i\)-tej potędze przemnożony przez \(x\) podniesione do potęgi \(i\). Dbając o czytelność reprezentacji podajemy przy funkcji print opcjonalny argument end, dzięki czemu możemy zastąpić domyślny koniec linii dowolnym znakiem (w tym wypadku znakiem pustym), dzięki czemu kolejne wywołania funkcji print będą wyświetlać tekst w tej samej linii.

Przejdźmy teraz do właściwej implementacji algorytmu obliczania wartości wielomianu za pomocą schematu Hornera, czyli do funkcji horner_polynomial (linia 1). Funkcja ta przyjmuje podobne parametry jak pomocnicza funkcja print_polynomial, ale ponadto przyjmuje także wartość \(x\), którą mamy przyjąć podczas obliczeń. Współczynniki i stopień wielomianu podane są w takiej samej formie jak wcześniej.

Na początku tworzymy zmienną result, w której będziemy zapisywać wyniki obliczeń, i przypisujemy jej wartość \(0\) (linia 12). Następnie przechodzimy pętlą przez kolejne współczynniki wielomianu, poczynając od współczynnika przy najwyższej potędze (linia 13). Zauważ, że korzystamy tutaj z pętli malejącej, dlatego konieczne jest podanie trzeciego argumentu funkcji rangekroku pętli, który w tym wypadku jest ujemny. W pętli wykonujemy dwie operacje: przemnażamy wynik dotychczasowych obliczeń przez wartość x (linia 14), a następnie dodajemy do wyniku wartość kolejnego współczynnika (linia 15). Po przejściu przez wszystkie współczynniki wystarczy zwrócić wynik obliczeń (linia 17).

W części głównej definiujemy wartości parametrów naszych obliczeń (linie 34-36), wypisujemy wielomian w czytelnej formie korzystając z pomocniczej funkcji print_polynomial (linia 38), obliczamy wartość wielomianu za pomocą funkcji horner_polynomial (linia 39) i wypisujemy wynik na ekranie (linia 40).