Drzewo binarne¶
Opis problemu¶
Implementation¶
Link do implementacji¶
Description implementacji¶
Funkcja binary_tree
(linia 4) przyjmuje dwa argumenty: stopień drzewa i początkową długość gałęzi (pnia). Na początku przemieszczamy żółwia do przodu o zadaną długość (linia 5), rysując w ten sposób gałąź. Następnie, jeżeli stopień jest większy od zera (linia 7), to znaczy, że musimy narysować kolejne gałęzie. W tym celu obracamy najpierw żółwia w lewo o \(45\degree\) (linia 8) i wywołaniem rekurencyjnym (linia 9) rysujemy gałęzie. Podobnie postępujemy z drugim rozgałęzieniem. Najpierw musimy obrócić żółwia w prawo o \(90\degree\) (linia 10), czyli \(2*45\degree\). Następnie stosujemy wywołanie rekurencyjne (linia 11), a potem obracamy żółwia w lewo o \(45\degree\) (linia 12), w ten sposób wracając do początkowego ustawienia.
Na koniec, po ewentualnym narysowaniu rozgałęzień, cofamy żółwia o zadaną długość (linia 14), tym samym wracając do ustawienia z początku wywołania funkcji.
W kodzie głównym ustawiamy żółwia tak, aby rysowane drzewo mieściło się na ekranie (linie 17-22). Następnie rysujemy drzewo binarne za pomocą naszej funkcji binary_tree
(linia 24), a na koniec kończymy działanie żółwia (linia 26).