Przejdź do treści

Wyszukiwanie liniowe

🔗 Opis problemu

Istnienie elementu

Implementacja

linearSearch [] num = False
linearSearch arr num
    | head arr == num = True
    | otherwise = linearSearch (tail arr) num

main = do
  let arr = [8, 2, 9, 10, 5, 4, 2, 7, 18, 0]
  let num = 7

  let result = linearSearch arr num

  if result
    then putStrLn "Liczba jest w tablicy"
    else putStrLn "Liczby nie ma w tablicy"

Opis

Funkcja linearSearch (linie 1 i 2) zwraca jako wynik wartość prawda/fałsz i przyjmuje dwa argumenty: tablicę do przeszukania oraz wartość poszukiwanego elementu. Jeżeli tablica jest pusta to funkcja zwraca wartość False informującą o tym, że poszukiwanego elementu nie znaleziono w tablicy (linia 1). Jest to tzw. warunek stopu rekurencji. Jeżeli w tablicy pozostały jeszcze jakieś elementy do sprawdzenia, to sprawdzamy, czy pierwszy element tablicy (pobrany za pomocą funkcji head) jest poszukiwaną wartością (linia 3). Jeżeli tak, to funkcja zwraca wynik True (linia 3). W przeciwnym przypadku wywołujemy rekurencyjnie funkcję linearSearch, jako argumenty przekazując listę bez pierwszego elementu (do tego używamy funkcji tail), oraz wartość poszukiwanego elementu.

W części głównej programu na początku przygotowujemy dane do problemu: tablicę (linia 8) oraz wartość poszukiwanego elementu (linia 9). Następnie wywołujemy funkcję linearSearch z wcześniej przygotowanymi parametrami i jej wynik zapisujemy w nowej zmiennej result (linia 11). W zależności od wyniku (linia 13) wypisujemy odpowiedni komunikat (linie 14 i 15).

Pozycja elementu

Implementacja

linearSearch [] num ind = -1
linearSearch arr num ind
    | head arr == num = ind
    | otherwise = linearSearch (tail arr) num (ind + 1)

main = do
  let arr = [8, 2, 9, 10, 5, 4, 2, 7, 18, 0]
  let num = 7

  let index = linearSearch arr num 0

  if index == -1
    then putStrLn "Liczby nie ma w tablicy"
    else do 
        putStr "Liczba jest pod indeksem "
        print index

Opis

Funkcja linearSearch (linie 1 i 2) zwraca jako wynik liczbę całkowitą i przyjmuje trzy argumenty: tablicę do przeszukania, wartość poszukiwanego elementu oraz numer obecnie sprawdzanego indeksu. Jeżeli tablica jest pusta to funkcja zwraca wartość -1 informującą o tym, że poszukiwanego elementu nie znaleziono w tablicy (linia 1). Jest to tzw. warunek stopu rekurencji. Jeżeli w tablicy pozostały jeszcze jakieś elementy do sprawdzenia, to sprawdzamy, czy pierwszy element tablicy (pobrany za pomocą funkcji head) jest poszukiwaną wartością (linia 3). Jeżeli tak, to funkcja zwraca jako wynik wartość ind (linia 3). W przeciwnym przypadku wywołujemy rekurencyjnie funkcję linearSearch, jako argumenty przekazując listę bez pierwszego elementu (do tego używamy funkcji tail), wartość poszukiwanego elementu oraz indeks zwiększony o jeden.

W części głównej programu na początku przygotowujemy dane do problemu: tablicę (linia 8) oraz wartość poszukiwanego elementu (linia 9). Następnie wywołujemy funkcję linearSearch z wcześniej przygotowanymi parametrami i jej wynik zapisujemy w nowej zmiennej index (linia 11). W zależności od wyniku (linia 13) wypisujemy odpowiedni komunikat (linie 14, 16 i 17).

Wszystkie pozycje elementu

Implementacja

linearSearch [] num ind = []
linearSearch arr num ind
    | head arr == num = ind : linearSearch (tail arr) num (ind + 1)
    | otherwise = linearSearch (tail arr) num (ind + 1)

main = do
  let arr = [8, 7, 9, 10, 5, 4, 2, 7, 18, 7]
  let num = 7

  let indexes = linearSearch arr num 0

  print indexes

Opis

Funkcja linearSearch przyjmuje trzy argumenty: listę arr, szukaną liczbę num oraz bieżący indeks ind.

  1. Warunek bazowy: jeśli lista jest pusta ([]), funkcja zwraca pustą listę, co oznacza koniec wyszukiwania.
  2. Wyszukiwanie: w każdym kroku rekurencyjnym, funkcja sprawdza, czy pierwszy element listy (head arr) jest równy szukanej liczbie (num).
  3. Znalezienie elementu: jeśli tak, dodaje obecny indeks (ind) do listy wynikowej i kontynuuje wyszukiwanie na reszcie listy (tail arr), inkrementując indeks (ind + 1).
  4. Przechodzenie dalej: jeśli nie, funkcja kontynuuje wyszukiwanie na reszcie listy bez dodawania indeksu do listy wynikowej.

W głównej części programu (main) definiujemy listę arr i liczbę num, której indeksy chcemy znaleźć. Następnie wywołujemy funkcję linearSearch z tymi parametrami. Otrzymana lista indexes zawiera wszystkie indeksy, pod którymi znajduje się liczba num w liście arr.