Skip to content

Wyszukiwanie binarne

🔗 Opis problemu

Istnienie elementu

Implementation

binarySearch lst num left right
  | left > right = False
  | lst !! mid == num = True
  | lst !! mid < num = binarySearch lst num (mid + 1) right
  | otherwise = binarySearch lst num left (mid - 1)
  where mid = (left + right) `div` 2

main = do
  let lst = [0, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 18]
  let num = 4

  let result = binarySearch lst num 0 (length lst - 1)

  if result
    then putStrLn "Liczba jest w tablicy"
    else putStrLn "Liczby nie ma w tablicy"

Description implementacji

Funkcja binarySearch przyjmuje cztery argumenty: lst (lista, w której szukamy), num (liczba, której szukamy), left (indeks początkowy przeszukiwania) i right (indeks końcowy przeszukiwania). Podstawą funkcji jest podejście rekurencyjne, dzielące problem na mniejsze części.

  1. Najpierw sprawdzamy, czy indeks początkowy jest większy niż końcowy. Jeśli tak, oznacza to, że liczba nie została znaleziona, więc funkcja zwraca False.
  2. Następnie obliczamy środkowy indeks listy (mid). Jeśli element w środku listy jest równy szukanej liczbie (num), funkcja zwraca True.
  3. Jeśli element środkowy jest mniejszy niż num, funkcja ponownie wywołuje siebie, ale tym razem z przesuniętym indeksem początkowym na pozycję za środkowym indeksem (mid + 1).
  4. W przeciwnym razie, jeśli element środkowy jest większy niż num, funkcja ponownie wywołuje się z indeksem końcowym ustawionym na jeden przed środkowym (mid - 1).

W części main, definiujemy uporządkowaną listę lst i liczbę num, którą chcemy znaleźć. Wywołujemy funkcję binarySearch z tymi wartościami oraz z początkowym i końcowym indeksem listy. Wynik wyszukiwania (result) określa, czy liczba znajduje się w liście, czy nie. W zależności od wyniku, program wyświetla odpowiedni komunikat.

Pozycja elementu

Implementation

binarySearch lst num left right
  | left > right = -1
  | lst !! mid == num = mid
  | lst !! mid < num = binarySearch lst num (mid + 1) right
  | otherwise = binarySearch lst num left (mid - 1)
  where mid = (left + right) `div` 2

main = do
  let lst = [0, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 18]
  let num = 4

  let index = binarySearch lst num 0 (length lst - 1)

  if index == -1
    then putStrLn "Liczby nie ma w tablicy"
    else do 
        putStr "Liczba jest pod indeksem "
        print index

Description implementacji

Funkcja binarySearch przyjmuje cztery argumenty: listę lst, szukaną liczbę num, oraz indeksy left i right, które określają zakres przeszukiwania w liście.

  1. Warunek końca: jeśli left jest większe niż right, oznacza to, że przeszukiwany zakres został wyczerpany, a liczba nie została znaleziona. W takim przypadku, funkcja zwraca -1.
  2. Znalezienie liczby: obliczamy środkowy indeks (mid) listy. Jeśli element w środku jest równy szukanej liczbie (num), funkcja zwraca ten indeks.
  3. Przeszukiwanie prawej części: jeżeli element środkowy jest mniejszy niż num, funkcja kontynuuje wyszukiwanie w prawej części listy, aktualizując indeks left na mid + 1.
  4. Przeszukiwanie lewej części: w przeciwnym razie, jeśli element środkowy jest większy niż num, wyszukiwanie jest kontynuowane w lewej części, aktualizując indeks right na mid - 1.

W części main programu, definiujemy posortowaną listę lst i liczbę num, której indeks chcemy znaleźć. Następnie wywołujemy funkcję binarySearch z odpowiednimi parametrami. Wynik, jaki otrzymujemy, to indeks szukanej liczby w liście.

  • Jeśli wynik to -1, oznacza to, że liczba nie znajduje się w liście, co jest sygnalizowane odpowiednim komunikatem.
  • W przeciwnym wypadku, program wyświetla indeks, pod którym znajduje się szukana liczba.