Przejdź do treści

Wyszukiwanie liniowe

🔗 Opis problemu

Istnienie elementu

Implementacja

defmodule Search do
    def linear(array, number) do
        if (length array) == 0 do
            false
        else 
            if hd(array) == number do
                true
            else
                linear(tl(array), number)
            end
        end
    end
end

array = [8, 2, 9, 10, 5, 4, 2, 7, 18, 0]
number = 7

result = Search.linear(array, number)

if result do
    IO.puts "Liczba jest w tablicy"
else
    IO.puts "Liczby nie ma w tablicy"
end

Opis implementacji

Funkcja linear w module Search (linie 1 i 2) zwraca jako wynik wartość prawda/fałsz i przyjmuje dwa argumenty: listę do przeszukania oraz wartość poszukiwanego elementu. Jeżeli lista jest pusta to funkcja zwraca wartość false informującą o tym, że poszukiwanego elementu nie znaleziono na liście (linie 3 i 4). Jest to tzw. warunek stopu rekurencji. Jeżeli w liście pozostały jeszcze jakieś elementy do sprawdzenia, to sprawdzamy, czy pierwszy element listy (pobrany za pomocą funkcji hd) jest poszukiwaną wartością (linia 6). Jeżeli tak, to funkcja zwraca wynik true (linia 7). W przeciwnym przypadku wywołujemy rekurencyjnie funkcję linear, jako argumenty przekazując listę bez pierwszego elementu (do tego używamy funkcji tl), oraz wartość poszukiwanego elementu.

W części głównej programu na początku przygotowujemy dane do problemu: listę (linia 16) oraz wartość poszukiwanego elementu (linia 17). Następnie wywołujemy funkcję linear z modułu Search z wcześniej przygotowanymi parametrami i jej wynik zapisujemy w nowej zmiennej result (linia 19). W zależności od wyniku (linia 21) wypisujemy odpowiedni komunikat (linie 22 i 24).

Pozycja elementu

Implementacja

defmodule Search do
    def linear(array, number, index) do
        if (length array) == 0 do
            -1
        else 
            if hd(array) == number do
                index
            else
                linear(tl(array), number, index + 1)
            end
        end
    end
end

array = [8, 2, 9, 10, 5, 4, 2, 7, 18, 0]
number = 10

index = Search.linear(array, number, 0)

if index == -1 do
    IO.puts "Liczby nie ma w tablicy"
else
    IO.puts "Liczba jest pod indeksem #{index}"
end

Opis implementacji

Funkcja linear w module Search (linie 1 i 2) zwraca jako wynik liczbę całkowitą i przyjmuje trzy argumenty: listę do przeszukania, wartość poszukiwanego elementu oraz numer obecnie sprawdzanego indeksu. Jeżeli lista jest pusta to funkcja zwraca wartość -1 informującą o tym, że poszukiwanego elementu nie znaleziono na liście (linie 3 i 4). Jest to tzw. warunek stopu rekurencji. Jeżeli w liście pozostały jeszcze jakieś elementy do sprawdzenia, to sprawdzamy, czy pierwszy element listy (pobrany za pomocą funkcji hd) jest poszukiwaną wartością (linia 6). Jeżeli tak, to funkcja zwraca jako wynik wartość index (linia 7). W przeciwnym przypadku wywołujemy rekurencyjnie funkcję linear, jako argumenty przekazując listę bez pierwszego elementu (do tego używamy funkcji tl), wartość poszukiwanego elementu oraz indeks zwiększony o jeden.

W części głównej programu na początku przygotowujemy dane do problemu: listę (linia 16) oraz wartość poszukiwanego elementu (linia 17). Następnie wywołujemy funkcję linear z modułu Search z wcześniej przygotowanymi parametrami i jej wynik zapisujemy w nowej zmiennej index (linia 19). W zależności od wyniku (linia 21) wypisujemy odpowiedni komunikat (linie 22 i 24).