Skip to content

Wyszukiwanie liniowe

🔗 Opis problemu

Istnienie elementu

Wyszukiwanie

Funkcja sprawdzająca, czy element znajduje się w tablicy

Kod główny

Przykładowe zastosowanie funkcji

Wyszukiwanie liniowe - istnienie elementu

Description implementacji

Funkcja SzukajLiniowo zwraca jako wynik wartość prawda/fałsz i przyjmuje dwa argumenty: tablicę do przeszukania oraz wartość poszukiwanego elementu. Na początku funkcji przypisujemy do zmiennej wynik wartość fałsz oznaczającą, że nie znaleźliśmy poszukiwanego elementu. W tym momencie jest to zrozumiałe, jako że jeszcze nie zaczęliśmy poszukiwań. Następnie przechodzimy pętlą przez wszystkie kolejne indeksy w tablicy od \(1\) do długości tablicy włącznie. Długość tablicy pobieramy korzystając z polecenia/bloku długość. Dla każdego indeksu (zapisanego w zmiennej i) sprawdzamy, czy pod tym indeksem w tablicy znajduje się poszukiwana wartość. Jeżeli tak, to przypisujemy do zmiennej wynik wartość prawda i przerywamy działanie pętli. Po wyjściu z pętli (tzn. gdy przeszliśmy przez wszystkie indeksy, lub zakończyliśmy działanie pętli wcześniej) zwracamy jako wynik funkcji wartość zmiennej wynik.

W części głównej programu na początku przygotowujemy dane do problemu: tablicę oraz wartość poszukiwanego elementu. Następnie wywołujemy funkcję SzukajLiniowo z wcześniej przygotowanymi parametrami i jej wynik zapisujemy w zmiennej wynik. W zależności od wyniku wypisujemy odpowiedni komunikat.

Pozycja elementu

Wyszukiwanie

Funkcja znajdująca pozycję elementu w tablicy

Kod główny

Przykładowe zastosowanie funkcji

Wyszukiwanie liniowe - pozycja elementu

Description implementacji

Funkcja SzukajLiniowo zwraca jako wynik liczbę całkowitą i przyjmuje dwa argumenty: tablicę do przeszukania oraz wartość poszukiwanego elementu. Na początku funkcji przypisujemy do zmiennej wynik wartość \(-1\)_ _oznaczającą, że nie znaleźliśmy poszukiwanego elementu. W tym momencie jest to zrozumiałe, jako że jeszcze nie zaczęliśmy poszukiwań. Następnie przechodzimy pętlą przez wszystkie kolejne indeksy w tablicy od \(1\) do długości tablicy włącznie. Długość tablicy pobieramy korzystając z polecenia/bloku długość. Dla każdego indeksu sprawdzamy, czy pod tym indeksem w tablicy znajduje się poszukiwana wartość. Jeżeli tak, to przypisujemy do zmiennej wynik wartość indeksu zapisaną w zmiennej i, a następnie przerywamy działanie pętli. Po wyjściu z pętli (tzn. gdy przeszliśmy przez wszystkie indeksy, lub zakończyliśmy działanie pętli wcześniej) zwracamy jako wynik funkcji wartość zmiennej wynik.

W części głównej programu na początku przygotowujemy dane do problemu: tablicę oraz wartość poszukiwanego elementu. Następnie wywołujemy funkcję SzukajLiniowo z wcześniej przygotowanymi parametrami i jej wynik zapisujemy w zmiennej pozycja. W zależności od wyniku wypisujemy odpowiedni komunikat.

Wszystkie pozycje elementu

Wyszukiwanie

Funkcja wypisująca wszystkie wystąpienia elementu w tablicy

Kod główny

Przykładowe zastosowanie funkcji

Wyszukiwanie liniowe - wszystkie pozycje elementu

Description implementacji

Funkcja SzukajLiniowo nie zwraca wyniku i przyjmuje dwa argumenty: tablicę do przeszukania oraz wartość poszukiwanego elementu. Na początku funkcji przechodzimy pętlą przez wszystkie kolejne indeksy w tablicy od \(1\) do długości tablicy włącznie. Długość tablicy pobieramy korzystając z polecenia/bloku długość. Dla każdego indeksu sprawdzamy, czy pod tym indeksem w tablicy znajduje się poszukiwana wartość. Jeżeli tak, to wypisujemy wartość indeksu zapisaną w zmiennej i.

W części głównej programu na początku przygotowujemy dane do problemu: tablicę oraz wartość poszukiwanego elementu. Następnie wypisujemy stosowny komunikat i wywołujemy funkcję SzukajLiniowo z wcześniej przygotowanymi parametrami.