Sito Eratostenesa¶
Liczby pierwsze odgrywają ważną rolę nie tylko w matematyce, ale także w informatyce, szczególnie w kryptografii. Potrzebne są więc metody efektywnego obliczania liczb pierwszych, a najlepiej całego ich zbioru. Jedną z takich metod jest właśnie Sito Eratostenesa, które pozwala nam na wydajne obliczenie wszystkich liczb pierwszych mniejszych bądź równych zadanej wartości. Zapoznaj się z poniższą prezentacją by zrozumieć działanie tego algorytmu.
Sito Eratostenesa — prezentacja
Specification¶
Input¶
- \(n\) — liczba całkowita
Output¶
- Wszystkie liczby pierwsze od \(1\) do \(n\) włącznie.
Example¶
Input¶
Output¶
\(2, 3, 5, 7\)
Solution¶
Na początku potrzebujemy stworzyć tablicę, w której będziemy zapamiętywać, czy dana liczba jest pierwsza, czy też nie. W takim razie tworzymy \(n\)-elementową tablicę wartości prawda/fałsz. Początkowo wypełniamy całą tablicę wartościami prawda. Wiemy, że liczba \(1\) nie jest liczbą pierwszą, więc odznaczamy ją w tablicy wartością fałsz. Następnie przechodzimy pętlą od liczby \(2\) do \(n\). Dla każdej wartości będziemy sprawdzać, czy ma ona w tablicy przypisaną wartość prawda, tzn. czy jest liczbą pierwszą. Jeżeli tak jest, to przechodzimy przez wszystkie kolejne wielokrotności tej liczby (aż do \(n\)) i odznaczamy je w tablicy jako fałsz.
Gdy już przejdziemy przez wszystkie wartości z zadanego zakresu, nasza tablica jest gotowa. Możemy ponownie przejść pętlą od \(2\) do \(n\) i zebrać wszystkie liczby, które w tablicy mają przypisaną wartość prawda, czyli wszystkie liczby pierwsze.
Pseudocode¶
funkcja SitoEratostenesa(n):
1. A[1..n] := tablica wypełniona wartościami true
2. A[1] := false
3. Od i := 2 do n wykonuj:
4. Jeżeli A[i] = true, to:
5. j := i * 2
6. Dopóki j <= n, wykonuj:
7. A[j] := false
8. j := j + i
10. pierwsze := pusta tablica
11. Od i := 2 do n, wykonuj:
11. Jeżeli A[i] = true, to:
12. Dopisz i do tablicy pierwsze
13. Zwróć pierwsze
Complexity¶
\(O(n\log{n})\) — liniowo logarytmiczna