Comment on page

Wprowadzenie

Wprowadzenie do języka Python 3 (Introduction to Python 3)
Uwaga
To nie jest tutorial programowania. Założenie jest takie, że wiesz już co nieco o programowaniu, być może znasz inny język programowania i chcesz się dowiedzieć jak podstawowe konstrukcje wyglądają w języku Python 3.
Nie będziemy tutaj tłumaczyć czym jest pętla czy instrukcja warunkowe, a jedynie pokażemy, jak te konstrukcje wyglądają w języku Python 3.
Jeżeli dopiero zaczynasz, zapoznaj się najpierw z wprowadzeniem do algorytmów: Wprowadzenie

Środowisko lokalne

Instalacja interpretera

Pobieramy interpreter języka Python 3 w jak najnowszej wersji z następującej strony (przycisk "Download Python" na samej górze strony).

Instalacja środowiska

Pobieramy darmowe środowisko Pycharm Community Edition. Pamiętamy, aby wybrać wersję przeznaczoną dla naszego systemu operacyjnego. Instalujemy postępując zgodnie z instrukcjami instalatora.

Środowiska webowe

W przeciwieństwie do środowisk lokalnych, środowiska webowe dostępne są z poziomu przeglądarki i nie wymagają żadnej dodatkowej instalacji. Ma to oczywiście swoje wady i zalety. Środowiska webowe zazwyczaj działają wolniej i mają swoje ograniczenia.

Ideone

Dosyć podstawowy kompilator webowy. Posiada wsparcie dla wielu języków. Do jego zalet można zaliczyć stosunkowo szybką kompilację i możliwość korzystania bez rejestracji, a także łatwość udostępniania swoich kodów. Do minusów można zaliczyć brak interaktywności - całe wejście musimy wprowadzić w specjalnym oknie, przed uruchomieniem programu.
Ideone.com
Ideone.com
Rozbudowane narzędzie webowe, które wymaga jednak utworzenia darmowego konta. Posiada wsparcie dla wielu języków i pozwala na tworzenie rozbudowanych projektów ze złożoną strukturą plików, a także na wprowadzanie własnych opcji kompilacji.

Ściąga