Comment on page
Katalogi
Aby sprawnie posługiwać się terminalem, musimy wiedzieć, jak poruszać się po strukturze katalogów. Omówimy więc podstawowe polecenia pozwalające na poruszanie się po drzewie katalogów, a także na tworzenie nowych katalogów i usuwanie ich.
W trakcie przechodzenia po różnych katalogach łatwo się pogubić. Aby sprawdzić, pod jaką ścieżką się aktualnie znajdujemy, użyjemy polecenia pwd (ang. print working directory).
pwd
Do poruszania się po systemie niezbędne będzie polecenie zmiany katalogu: cd (ang. change directory).
cd <nazwa katalogu lub ścieżka>
Czasem bywa tak, że potrzebujemy utworzyć nowy katalog. Przyda nam się wtedy polecenie mkdir (ang. make directory).
mkdir <nazwa katalogu>
Skoro tworzymy katalogi, to powinniśmy także wiedzieć, jak je usuwać. Użyjemy do tego polecenia rmdir (ang. remove directory).
Domyślnie za pomocą polecenia
rmdir
możemy usuwać tylko puste katalogi.rmdir <nazwa katalogu>
Wiemy już jak tworzyć i usuwać, czas więc dowiedzieć się, jak podejrzeć zawartość obecnego katalogu. Do tego wykorzystamy polecenie ls (ang. list). Opcjonalnie do polecenia możemy podać ścieżkę do katalogu, którego zawartość chcemy wyświetlić.
ls [ścieżka]
Polecenie
ls
posiada kilka przydatnych opcji. Opiszemy niektóre z nich.Opcja
-a
(ang. all) powoduje wyświetlenie także ukrytych plików, czyli takich, których nazwa zaczyna się od kropki.Opcja
-l
powoduje wyświetlenie bardziej szczegółowej listy plików.Opcja
-R
(ang. recursive) powoduje wyświetlenie nie tylko zawartości podanego katalogu, ale także zawartości katalogów w nim zawartych, a także zawartości katalogów w nich zawartych itd. Jest to rekursywne przeglądanie drzewa katalogów.Last modified 2yr ago