Comment on page

Wprowadzenie

Algorytmy to zestawy kroków lub instrukcji służących do wykonania określonych zadań lub rozwiązywania problemów. Można je porównać do przepisów kulinarnych: tak jak przepis krok po kroku prowadzi Cię przez proces przygotowywania dania, algorytm prowadzi Cię przez proces rozwiązywania problemu lub wykonania zadania.
Algorytmy są podstawowym narzędziem w informatyce. Używa się ich do wszystkiego, od prostych zadań, jak sortowanie listy nazwisk, po bardziej złożone, jak analizowanie danych czy nawet prowadzenie samochodów autonomicznych. Ich piękno polega na tym, że są one jasne, precyzyjne i, co najważniejsze, powtarzalne. Oznacza to, że każda osoba (lub maszyna) wykonująca algorytm w taki sam sposób, osiągnie taki sam wynik, dla takich samych danych wejściowych (wyjątek oczywiście stanowią algorytmy niedeterministyczne, zawierające w sobie losowość).
W kolejnych częściach będziemy eksplorować różne rodzaje algorytmów, ich zastosowania, a także to, jak je projektować i analizować. Bez względu na to, czy jesteś początkującym w dziedzinie informatyki, czy już posiadasz pewne doświadczenie, zrozumienie algorytmów jest kluczowe do rozwoju umiejętności w tej fascynującej dziedzinie.
Poniższa prezentacja zawiera krótkie wprowadzenie do świata algorytmów.
Algorytmy - wprowadzenie.pdf
777KB
PDF
Algorytmy - wprowadzenie

Polecane książki

  • Maciej M. Sysło "Algorytmy"
  • Maciej M. Sysło "Piramidy, szyszki i inne konstrukcje algorytmiczne"

Gry

Do przećwiczenia myślenia algorytmicznego warto grać w różne gry logiczne, takie jak te:
cube composer
Cube composer
Robotopia
Robotopia